Černá sobota, proti Baníku jasná prohra

B r n o - Když se ve druhé půli na Srbské vydatně rozpršelo, jakoby to symbolizovalo zmar našeho týmu v utkání proti Baníku Ostrava. V tu chvíli už měli hosté jasné vedení, ke kterému si umetli cestu již v první půli, jíž vyhráli 2:0. V následující části pak přidal Ostravané ještě stejný počet branek a slavili zaslouženou výhru.

25.k. Brno (Srbská), sobota 19.4.2014
1.SC Znojmo FK - FC Baník Ostrava  0:4  (0:2)
Branky: 19. Kukec, 45. Vengřinek, 63. Baránek, 81. Greguš.
ŽK: 52. Odehnal – 10. Svěrkoš, 49. Narh, 71. Sukup.
Rozhodčí: Miroslav Zelinka - Ondřej Pelikán, Radek Kotík
1.SC Znojmo FK: rubý – Helísek, Hnaníček (C), Odehnal (55. Diarrassouba), Mudra – Gál-Andrezly, Buchta, Reljić, Lacko, Crnkić (77. Cihlář) – Vašíček (66. Zeba).
FC Baník Ostrava: Pavlenka – Vengřinek, Kaša, Baránek, Sukup – Štěpán, Greguš, Lindpere (84. Šichor), Kukec (46. de Azevedo) – Narh, Svěrkoš (C) (77. Foltýn).
Počet diváků: 1285

Na našich hráčích byla vidět nervozita, zápas však mohl začít pro znojemské barvy dobře. V šesté minutě dostal kolmici za obranu Reljić, ale střela mu příliš nevyšla. Pak už byl ale na hřišti jeden tým. V 10. minutě se vyhnul ofsajdové pasti Svěrkoš, leč brankář Hrubého nepřekonal. Ten musel hasit i o pár okamžiků později šanci Vengřinka. Baník byl ale stále aktivní a využíval velmi matné hry našeho týmu. I v obraně to několikrát hodně zaskřípalo. V 12. minutě ještě Davor Kukec napálil tyč, o sedm minut později už se ale radoval z vedoucího gólu. Z přímého kopu se trefil i za přispění teče. Hrubý se v bráně natahoval, co mohl, ale vše bylo marné.

Inkasovaný gól Znojmo probudil a i ono se začalo tlačit více do útoku. Dlouho se ale nevedlo dostat se do nějaké dobré šance. To se změnilo v 28. minutě, kdy dostal dobrou kolmici za obranu Crnkić. Dokázal obejít gólmana Pavlenku a už to vypadalo na jasný gól. V cestě míči do brány ale zabránil obětavým zásahem jeden z ostravských hráčů. Pro svěřence trenéra Kalvody ale mělo být ještě hůře. V samotném závěru půle se totiž k individuální akci rozběhl Tomáš Vengřinek a svoji krásnou akci dotáhl ke zdárnému konci.

Druhý poločas sice načala znojemská aktivita, hráči se ale jen velmi těžko prosazovali a kombinace vázla. Pavlenka si tak musel dát pozor pouze na střelu Vašíčka, která ale neměla gólové parametry. Náš tým hrál v křeči, což Baník vycítil a začalo být opět zde. Po rohovém kopu nejvýše vyskočil Jan Baránek a hlavou dal svému týmu již tříbrankový náskok. To už byl klíčový úder do pošramoceného sebevědomí. Ostravané hráli nadále v pohodě a vytvořili si několik velkých šancí. Síť už ale rozvlnil "pouze" Ján Greguš po rohovém kopu a uzavřel brankové skóre.

Leoš Kalvoda (1. SC Znojmo FK): Baník jsem viděl hrát ve třech zápasech a musím říct, že jeho výkony nebyly vůbec špatné, ale nedával góly. My jsme dnes hráli křečovitě, dělali zbytečné chyby. Klíčový moment byl gól do šatny těsně před koncem poločasu. Máme třiadvacet bodů, je pět kol do konce a ve hře je ještě patnáct bodů. Musíme se o to porvat. Situaci jsme si sami zkomplikovali i v jiných zápasech, třeba s Brnem. Nedá se nic dělat, nachystat se musíme na další zápasy. Mrzí mě, že hrajeme doma a s takovým přístupem se prostě nehraje o záchranu. Pořád se válíme na hřišti a prohráváme osobní souboje, to se nesmí stávat.

Tomáš Bernady (FC Baník Ostrava): Věděli jsme, že dnes už není kam couvnout. Museli jsme prostě vyhrát. Dobře jsme začali, měli spoustu šancí a samozřejmě jsme rádi, že se nám podařilo vstřelit čtyři branky. Znojmo nás sice zatlačilo, nasadilo třetího útočníka do hry, ale produktivita byla tentokrát na naší straně. Řekl bych, že hra byla podobná tomu, co hrajeme neustále, ale dřív bylo to bez gólů. Dnes to tam napadalo a dařilo se nám i při standardkách, po kterých padly tři góly. Musíme pokračovat dál, stále nemáme vyhráno. Na hráčích byla psychická deka, do tréninku se zařadilo víc technických věcí. Trocha legrace, aby to bylo uvolněnější. Dnes to přineslo ovoce. Tým byl na jaro připraven dobře i za pana Komňackého. Chtěl bych zdůraznit, že Franta udělal velký kus práce a těžko ho vinit z výsledků, kterých jsme dosahovali.