SK Hanácká Slavia KroměřížFC Zlínsko, spolekFK Třinec1.SC Znojmo FKSK UničovMFK Karviná BFC HlučínFK HodonínFK Frýdek-MístekFC Zlín BTJ Start BrnoFC Slovan Rosice1.FC Slovácko B (Uherské Hradiště)FK BlanskoČeský SK Uherský Brod, spolekFC Zbrojovka Brno BFC StráníTJ Union Hlubina
 

Řekni, kde ty časy jsou? - Historie Zbrojovky Brno

Řekni, kde ty časy jsou? - Historie Zbrojovky Brno Z n o j m o - Nadpisová parafráze na písničku Řekni, kde ty kytky jsou, je současné situaci slavného klubu jako ušitá. Mistrovský titul, útočná hra, plné Lužánky, skvělí fanoušci, na to vše teď mohou příznivci Zbrojovky jen vzpomínat se slzou v oku. Jejích oblíbený klub totiž zažívá těžké časy a jeho nejvěrnější čekají, kdy se velikán znovu probudí. V následujícím článku si shrneme to nejdůležitější z historie klubu.

 
 
 

Pro mnoho generací znojemských fanoušků to byla dlouhá léta pouhá utopie. Ptáte se co? Střetnutí se Zbrojovkou v rámci ligy. Píše se rok 2011 a sen se stal skutečností, slavný klub míří do Znojma a v postavení, které by před sezónou nikdo nečekal.


V šestnáctičlenné lize obsadila TJ Zbrojovka Brno v sezóně 1977/78 první místo s bilancí 18 výher, 7 remíz a 5 proher. Celkově nasbírala 43 bodů. O dva body tak překonala pražskou Duklu, která sice v 30. kole zvítězila právě v Brně před 41056 diváky, ale nebylo jí to nic platné. Brankáři: Josef Hron, Eduard Došek. Obránci: Rostislav Václavíček, Josef Mazura, Karel Dvořák, Jan Klimeš, Jaroslav Petrtýl (9/0), Josef Pospíšil, Jiří Hamřík. Záložníci: Vítězslav Kotásek, Josef Pešice, Karel Jarůšek, Jindřich Svoboda, Libor Došek st., Miroslav Bureš. Útočníci: Karel Kroupa st., Petr Janečka, Jan Kopenec, Jiří Hajský. Trenér: Josef Masopust.

Ale pojďme pěkně od začátku, čeká nás totiž výlet do historie. Příběh brněnského klubu se začíná odvíjet od roku 1913, kdy byl založen celek SK Židenice. Ten má na své klopě jeden velký úspěch, v roce 1926 získal amatérský titul mistra Československa, výjimkou samozřejmě nebyly velké návštěvy. Až po druhé světové válce registrujeme název Zbrojovka Brno. Její nejslavnější éra přišla v sedmdesátých letech, i když v roce 1960 vyhrálo Brno poprvé a naposledy domácí pohár. Legenda československého fotbalu Josef Masopust dokázala z trenérské židle dovést Zbrojovku k doposud jedinému titulu v historii. V sezóně 1977/78 byly v kádru jména jako kanonýr Karel Kroupa, Karel Jarůšek, Josef Pešice, Josef Mazura, brankář Josef Hron a mnoho dalších.


Nejlepší český fotbalista 20. století a legenda Československého i světového fotbalu Josef Masopust působil ve Zbrojovce jako trenér v letech 1976 až 1980. Neskončil nikdy hůře než čtvrtý a slavil s ní jediný titul v její historie. V Brně pak působil ještě krátce v roce 1993. Jako kouč vyznával útočnou hru a proklamoval, že je lepší hrát 3:3 než 0:0. (Foto: Klub přátel Josefa Masopusta)

Po mistrovském titulu přišla ještě bronzová a stříbrná pozice, po těchto umístěních pak už následovala postupná stagnace, jenž skončila až ve druhé lize a bylo to nepříjemně brzy po titulu, v ročníku 1982/83. Návrat trval dlouho a přišel až v roce 1989 pod vedením Františka Cipra. Fotbalová revoluce se však v podání Brna nekonala a tým hrál v první lize druhé housle a vydržel v ní pouhé dva roky. Návrat mezi elitu byl však rychlejší než v předchozím případě a Zbrojovka stihla poslední společný federální ročník.


Stavba stadionu Za Lužánkami začala v roce 1949 a dokončena byla v roce 1953. Postupně přibyla i nová tribuna a stadion se tak stal s kapacitou 50000 diváků největším v Československu. Právě zde prožili Brňané nejslavnější okamžiky, jejímž vrcholem byl zisk titulu v roce 1978. V roce 2001 kvůli nevyhovujícím požadavkům na první ligu se musel klub ze svého tradičního útočiště přesunout do Králova Pole. Od roku 2004 vlastní stadion město Brno. V současné době připomíná dřívější chlouba přírodní rezervaci. Stadion je zchátralý a marně čeká na svého zachránce. O jednoho bratříčka už stadion přišel, v roce 2008 naposledy vydechla slavná hokejová hala, nyní už tedy zbývají ve sportovním komplexu pouze fotbalový stadion a plavecká hala. Momentálně je celé místo jedním z nejsmutnějších míst Brna. (Foto: Wikipedia, zbrojovaci.cz

Devadesátá léta znamenaly politické, společenské a hlavně i ekonomické změny. Brno nemělo na růžích ustláno, výraznou finanční injekcí ho zachránil bývalý hráč Komety Brno Lubomír Hrstka. Jeho vize byly veliké, a to se také v pozdějších letech stalo jemu samému i klubu osudné. Začátky však byly růžové. V roce 1992 získalo Brno stříbro v domácím poháru, kdy podlehlo až Spartě, to už byl u týmu opět Josef Masopust s kolegou Vladimírem Táborským. Oba však na trenérské lavičce dlouho nevydrželi.


Video sice nemá dobrou kvalitu, i přesto je dnes elektrizující, kolik lidí přišlo na utkání tehdy Boby Brno se Slavií. Na tento duel bylo zvědavo 44120 diváků, což je platný rekord samostatné české ligy.


Na lavičku přichází trenér Petr Uličný a začíná nejlepší období Brna v devadesátých letech. Soupeře straší nejen útočná hra, ale hlavně dnes naprosto neuvěřitelné návštěvy na lužáneckém stadiónu. Po hřišti se proháněli Marcel Cupák, René Wagner, Jan Maroši, Richard Dostálek, bratři Holomkové, v brance vládl Petr Přibyl a to jsem ještě spoustu jmen nenapsal. Po Uličném tým v dalších sezónách postupně převzali Karel Večera a Karel Jarůšek, pod jejich vedením se v týmu představili například Milan Pacanda, Patrik Siegl, Petr Švancara, Jan Polák, Libor Došek. Za dekádu však dokázalo tehdy Boby Brno vytěžit jen bronz ze sezóny 1994/95.


Pokud jsme se věnovali historii Brna v domácích soutěžích, nesmíme zapomenout ani na evropské poháry. Jednou se dostala Zbrojovka do čtvrtfinále PVP, kde nakonec vypadla s Dinamem Záhřeb. Do čtvrtfinále se také dvakrát probojovala v Poháru veletržních měst (předchůdce poháru UEFA). V sezóně 1963/64 nestačilo Brno na Lutych o rok později pak na Eintracht Frankfurt. Díky mistrovskému titulu z roku 1978 si zahráli Jihomoravané i PMEZ. Dostali se však pouze do druhého kola, kde vypadli s Wislou Krakov jen díky vyššímu počtu vstřelených branek na hřišti soupeře. V Polsku se hrálo 1:1, v Brně 2:2. Do poháru naposledy Brno nakouklo do poháru UEFA v roce 1997 (Rapid Vídeň) a pak do již neexistujícího Intertoto Cupu v roce 2003. Video je z roku 1993, kdy podlehla Zbrojovka v první kole poháru PVP Bayeru Leverkusen (2:0, 0:3).


Sny o možném titulu se začaly hroutit s pádem majitele Lubomíra Hrstky, jenž neunesl finančně své vize a dokonce skončil i za mřížemi. Brno převzala firma Stavoartikel, jejíž vlastnictví však netrvalo dlouho a klub dostal název 1.FC Brno. Bylo to ale smutné období, hlavně z důvodu přestěhování se z Lužánek na stadion do Králova Pole, kde hraje Brno doposud. Blýskat na lepší časy se zdánlivě začalo v sezónách 2005/06 a 2006/07, kdy tým pod vedením Josefa Mazury a poté Petra Uličného obsadil páté a čtvrté místo a hlavně zaujal po dlouhých letech opět pohlednou hrou. Mladé pušky Střeštík s Kaloudou měli obdivuhodnou formu, vše dirigoval Tomáš Polách a v útoku se srdnatě rvalo duo Došek, Besta. Začal se plánovat nový stadión Za Lužánkami. Jenže to všechno odvál čas. Brno postupně prodalo Kaloudu, Holka, Pavlíka a další hráče, přičemž náhrady byly velmi chabé. Následoval sešup tabulkou až loni na předposlední místo a sestup do druhé ligy, to vše v sezóně, kdy se Brno vrátilo k tradici a připojilo ke svému názvu opět Zbrojovka.

 
 
 
 
Zápasový servis
Aktuálně
 
Copyright © 2009-2024 1.SC Znojmo Fotbalový klub & eSports.cz, s.r.o. Informace o autorských právech  | RSS kanál. Tip: žaluzie bwin     Nastavení cookies
deneme bonusu veren siteler